• AKTUALNOŚCI

          • OGÓLNOPOLSKI KONKURS "ORZEŁ MATEMATYCZNY"- WYNIKI

          • 11.03.2024
          • Dnia 14 grudnia 2023 roku odbył się Ogólnopolski Konkurs “Orzeł Matematyczny”. Wzięło w nim udział 51 uczniów z klas II- VIII.

            Uczestnicy tegorocznej edycji wykazali się dużą wiedzą, uzyskując bardzo wysokie wyniki.

            Laureatami w poszczególnych kategoriach wiekowych zostali:

            klasa II

             Amelia Guz, klasa 2- 1 miejsce w kraju

            Jakub Robak-Woźniak, klasa 2- 6 miejsce w kraju

            Michał Kieres, klasa 2- 14 miejsce w kraju 

            Kacper Gabryel, klasa 2- 20 miejsce w kraju

             Igor Książek, klasa 2- 21 miejsce w kraju

             Przemysław Wolski, klasa 2- 22 miejsce w kraju 

            Nikola Legieć, klasa 2- 24 miejsce w kraju

            klasy III-IV

            Maja Kochańska,klasa 4- 12 miejsce w kraju

            Mikołaj Suprewicz, klasa 3a- 23 miejsce w kraju

            Borys Seledec, klasa 3b- 25 miejsce w kraju

            Lena Owsianik, klasa 3a- 26 miejsce w kraju

            klasy V- VI

            Antoni Bielak, klasa 6 - 17 miejsce w kraju

            Michał Kuczer, klasa 6 - 24 miejsce w kraju

            klasy VII- VIII

            Hanna Śpiewak, klasa 8- 26 miejsce w kraju.

            Gratulujemy wszystkim uczniom, którzy postanowili wziąć udział w konkursie, okazując szczególne zaangażowanie w naukę i ambicję.

             

             

             

          • DZIEŃ KOBIET W KLASIE IIIB

          • 11.03.2024
          • 8 marca data jak każda …..ale czy na pewno?

            W naszym kalendarzu jest wiele dni, które stwarzają okazję do miłych gestów, a wśród nich taką szczególną datą jest właśnie 8 marca, czyli Dzień Kobiet. Z okazji tego dnia uczniowie klasy trzeciej b wybrali się do kina na film pt. ,, Emma i czarny jaguar”, następnie po projekcji filmu wspólnie udaliśmy się na pizzę oraz różne pyszności, jakie można było zakupić w restauracji, zgodnie z upodobaniami dzieci. Chłopcy oczywiście dziewczynkom wręczyli prześliczne własnoręcznie wykonane mydełka glicerynowe w kształcie róży, które nie tylko pięknie pachniały, ale również cieszyły oko wspaniałym wyglądem.

            Opracowanie: M. Budzyńska

             

          • OGŁOSZENIE WYNIKÓW SZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY O SKOKACH NARCIARSKICH

          • 06.03.2024
          • W dniu 4 marca ogłosiliśmy wyniki Szkolnego Konkursu Wiedzy o Skokach Narciarskich. Konkurs ten, jak sama nazwa wskazuje, sprawdzał wiedzę uczniów tylko z jednej dyscypliny sportowej – skoków narciarskich Pytania nie zależały do najłatwiejszych, ale niektórzy uczniowie pozytywnie zaskoczyli organizatorów poziomem swojej wiedzy.

            W konkursie brali udział wszyscy chętni uczniowie naszej szkoły.

            Miejsca na podium zajęli kolejno:

            1. miejsce – Kuba – kl. VII

            2. miejsce – Antek – kl. IV

            3. miejsce – Patryk – kl. VIII

            Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe, które wywołały szeroki uśmiech na ich twarzy.

            Gratulujemy :)

            Ogłoszenie wyników Szkolnego Konkursu Wiedzy o Skokach Narciarskich

            W dniu 4 marca ogłosiliśmy wyniki Szkolnego Konkursu Wiedzy o Skokach Narciarskich. Konkurs ten, jak sama nazwa wskazuje, sprawdzał wiedzę uczniów tylko z jednej dyscypliny sportowej – skoków narciarskich Pytania nie zależały do najłatwiejszych, ale niektórzy uczniowie pozytywnie zaskoczyli organizatorów poziomem swojej wiedzy.

            W konkursie brali udział wszyscy chętni uczniowie naszej szkoły.

            Miejsca na podium zajęli kolejno:

            1. miejsce – Kuba – kl. VII

            2. miejsce – Antek – kl. IV

            3. miejsce – Patryk – kl. VIII

            Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe, które wywołały szeroki uśmiech na ich twarzy.

            Gratulujemy :)

            Opracowanie: K. Michotka

          • DŁUGOPISY 3D NA ZAJĘCIACH W KLASIE IIIB

          • 27.02.2024
          • Za nami Walentynki, uczniowie klasy III b, oprócz rozmowy dotyczącej Walentynek i sposobu spędzania tego dnia rozmawiali również o przyjaźni, wzajemnej życzliwości, szacunku do siebie i innych.

            Przekazali sobie miłe słowo i życzenia, a następnie udali się do pracy: wykonali  serduszka za pomocą długopisów 3D. Na początku uczniowie zapoznali się z obsługą pisaków, a następnie dbając o bezpieczeństwo swoje, kolegów i koleżanek przystąpili do działania. Podczas pracy nietypowym narzędziem uczniowie rozwijali i kształtowali postawę twórczą, społeczno- moralną, a także motorykę małą i precyzję. Efektem pracy uczniów były piękne trójwymiarowe serduszka, którymi dzieci obdarowały najbliższych.

            Opracowała :M. Budzyńska

             

          • "JEŚLI W KLASIE DOBRZE SIĘ CZUJĘ, W UZALEŻNIENIA WEJŚĆ NIE PRÓBUJĘ", CZYLI SZKOLNE ZIMOWISKO PROFILAKTYCZNE

          • 27.02.2024
          • Uczniowie województwa lubelskiego już raczej zapominają o tym, że jeszcze niedawno spędzali czas z dala od szkoły i nauki, bo trwały ferie zimowe. Jednak ci, którzy spędzali je na wspólnym, szkolnym wypoczynku, na pewno pamiętają ten tydzień, kiedy byli razem ze swoimi kolegamii koleżankami pod opieką naszych nauczycieli.

            5 II 2024r. w godzinach porannych grupa uczniów wraz z p. E. Sobaszek i M. Kulasem wyjechała na tygodniowy wypoczynek połączony z warsztatami psychologicznymi na temat budowania dobrych relacji klasowych, w celu ustrzeżenia się przed zgubnymi skutkami uzależnień. Pod przybyciu do Ośrodka Sanvit nad Jeziorem Białym, w którym zostało zorganizowane zimowisko, przyszedł czas na zakwaterowanie i pierwsze działania. Po zapoznaniu z regulaminem, uczestnicy wzięli udziałw warsztacie „Ja w klasie”, podczas którego rozmawiali o tym, co daje im wspólna więź klasowa, jak się czują i jak chcieliby się czuć. Na koniec dnia przyszedł czas na kolejny punk. Tym razem było to pierwsze z czterech działań, w ramach „Profilaktycznego wieczoru”. Wszyscy uczestnicy, a także opiekunowie, wzięli udział we wspólnej grze pt. „Zjadam beczkę soli”, której celem było doskonalenie współpracy, relacji i kształtowania umiejętności dostrzeżenia perspektywy drugiej osoby.

            Kolejny, wtorkowy dzień, był czasem na spakowanie „plecaka naszych zachowań”, które służą dobrym relacjom oraz czasem refleksji nad dotychczasowymi zachowaniami. Po obiedzie uczestnicy przeszli do analizy własnych postaw i zachowań oraz tego, co sami wnoszą w grupę rówieśniczą. Na zakończenie dnia odbył się wspólny wieczór filmowy.

            Środowego poranka dominowała tematyka uzależnień. Uczestnicy zastanawiali się, co pomaga nam dobrze żyć z innymi i jak reagować na problematyczne zachowania w grupie. Poznawalii rozmawiali na temat uzależnień od gier, komputera czy telefonu. W drugiej części dnia kontynuowali zdobywanie wiedzy o uzależnieniach. Tym razem o zakupach i jedzeniu. Poznali również, czym jest dysmorfofobia. Tego dnia nie zabrakło również zajęć psychologicznych, które zostały poświęcone naszym emocjom towarzyszącym podczas spotkań z drugim człowiekiem. „Profilaktyczny wieczór” był czasem budowania relacji z wykorzystaniem gier planszowych.

            W czwartek nadal zgłębiano wiedzę na temat uzależnień oraz zrealizowano warsztat plastyczny pt. „My za 20 lat”. Wieczorem przyszedł czas na ostatni, wspólnie obejrzany film.

            Każdego dnia nie zabrakło również wspólnej aktywności ruchowej na świeżym powietrzu, która stanowiła alternatywę dla czasu spędzanego przed telefonem komórkowym.

            W piątek, po ostatnim, wspólnym śniadaniu, podsumowano miniony tydzień i wszyscy powrócili do domu.

            Czas, który młodzi spędzili wspólnie, był okresem nie tylko budowania dobrych relacjii zdobywania nowej wiedzy na temat profilaktyki uzależnień, ale pokazał również, że nic nie wpływa tak pozytywnie na rozwój, jak kontakt z ludźmi, a zwłaszcza z rówieśnikami. Podczas naszego pobyty odbyły się także zajęcia z przedstawicielami SANEPIDU.

            Na koniec składamy podziękowania Gminnej Komisji ds. Profilaktyki z Gminy Głusk, która dofinansowała nasze profilaktyczne, zimowe działanie.

            Opracowanie: E. Sobaszek, M. Kulas

             

          • KLASA CZWARTA W WARSZAWIE

          • 15.02.2024
          • 15 lutego 2024 roku uczniowie klasy czwartej pojechali pociągiem z Lublina do Warszawy. Wśród  zaplanowanych  atrakcji był spektakl "Chłopcy z Placu Broni" oraz lekcja muzealna o historii Warszawy w Muzeum Narodowym. Opiekunami wyjazdu byli Pan Mirosław Kulas, nasz polonista i historyk oraz Rodzice.

            To był udany dzień!

             

          • OGÓLNOPOLSKI KONKURS "ORZEŁ EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ"- WYNIKI

          • 13.02.2024
          • W czwartek 7 grudnia 2023r. jedenaścioro uczniów z klas trzecich przystąpiło do Ogólnopolskiego konkursu„Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej”.
            Podczas udzielania odpowiedzi na pytania konkursowe, uczniowie musieli wykazać się wiedzą z wielu dziedzin.
            Część pytań była z zakresu matematyki, polskiego, geografii i przyrody, ale także zdarzyły się pytania z muzyki i z pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci wykazały się ogromną wiedzą i wszyscy uczestnicy udzielili odpowiedzi na wszystkie pytania konkursowe.

            Miło nam poinformować, iż tytuł Ogólnopolskiego Laureata w kategorii klas III-IV zdobyli: Klaudia Zaremba z klasy III b oraz Bartosz Mysiak z klasy III a.

            Dyplomy uznania otrzymali: Jakub Frankiewicz – klasa III a, Blanka Rapa – klasa III a, Zuzanna Suski- klasa III b, Szymon Sotel- klasa III a, Julian Majewski- klasa III b, Sonia Kiełt- klasa III a, Mikołaj Suprewicz- klasa III a, Maja Wójtowicz- klasa III b, Oliwia Sikora – klasa III b.

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach.

            Opracowanie: M. Budzyńska, M. Dudek

          • ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE BIOLOGICZNO- CHEMICZNYM

          • 26.01.2024
          • Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału w Wojewódzkim Konkursie Biologiczno-Chemicznym „Biochemiczny Challenge”, którego organizatorem jest Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Prawiednikach.

            Konkurs składa się z dwóch etapów:

            1. ETAP SZKOLNY – przeprowadzany w szkole macierzystej w dniu 12.03.2024r.

            2. ETAP WOJEWÓDZKI – przeprowadzany w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Prawiednikach w dniu 16.04.2024r.

            Szczegóły konkursu, w tym zasady zgłaszania szkół i zakres materiału, znajdują się w załączniku.

             

            Konkurs został objęty patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty.

             

            Opracowanie: K. Michotka

             

          • SPRZĄTANIE ŚWIATA WEDŁUG MAI

          • 26.01.2024
          • Kochani, zbliżające się ferie zimowe mogą być dla Was okazją do zrobienia czegoś wartościowego dla siebie i swojego sąsiedztwa. Pozwólcie, że przytoczę Wam jako przykład historię Mai, uczennicy klasy IV.
            Podczas ostatniej przerwy świątecznej, Maja postanowiła zrobić coś pożytecznego. Jak poinformował mnie jej Tata, Maja podczas jednego
            ze swoich spacerów postanowiła zrobić sprzątanie świata. Przez 2 godziny chodziła w okolicach szkoły i wokół swojego domu i zbierała puszki i butelki. Uzbierała cały ogromny worek puszek oraz drugi worek butelek. Wysprzątała okolicę Szkoły i ul. Wiśniową. Maja zrobiła to sama, z własnego pomysłu i nikt jej do tego nie namawiał. Po prostu miała potrzebę zrobić coś pożytecznego
            dla świata i zrealizowała ją. Stwierdziła, że puszki odda do skupu metali kolorowych, a zyski przeznaczy na jakiś pożyteczny cel.

            Może przykład Mai natchnie Was do jakiś działań w nadchodzące ferie? Pamiętajcie jednak zawsze o zasadach bezpieczeństwa oraz o tym, żeby wszystko rozbić za zgodą dorosłych. Udanego wypoczynku!

            Aneta Duszyńska, wychowawca klasy IV

          • WIZYTA FUNKCJONARIUSZY Z ARESZTU ŚLEDCZEGO W LUBLINIE

          • 23.01.2024
          • We wtorek, tj. 23.01.2024 r. funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Lublinie odwiedzili naszą szkołę. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III poznali składniki umundurowania Służby Więziennej oraz tajniki ich pracy. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się pies specjalny, który wraz ze swoim przewodnikiem zaprezentował swoje umiejętności. Funkcjonariusze opowiedzieli i pokazali dzieciom, jak chronić się przed ewentualnym atakiem psa. Ponadto przypomnieli  o zasadach bezpiecznego zachowania podczas zabaw w okresie ferii zimowych. Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w przygotowanych przez funkcjonariuszy zajęciach, zadając im liczne i nierzadko trudne pytania.

            Opracowanie: M. Dudek

          • "BAL KARNAWAŁOWY Z BABCIĄ I DZIADKIEM"

          • 23.01.2024
          • 20 stycznia odbył się, zgodnie z wieloletnia tradycją „ Bal Karnawałowy z Babcią i Dziadkiem” . Na zaproszenie dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I-III i ich wychowawczyń do szkoły przybyli dziadkowie, aby wziąć udział we wspólnym balu karnawałowym razem ze swoimi wnukami.

            Kiedy pojawili się kolorowi, piękni Przebierańcy, zaczęły się tańce , zabawy i wspólne śpiewy, w których wszyscy obecni brali udział. Radość, uśmiech i zadowolenie gościły na twarzach wszystkich uczestników. Były także pamiątkowe zdjęcia. Po gromkim „STO LAT” wnuczęta obdarowały gości własnoręcznie przygotowanymi prezentami. Dzięki Rodzicom mogliśmy zaprosić wszystkich na wspólny poczęstunek

            Ten niezwykły dzień na długo pozostanie w naszej pamięci. DZIĘKUJEMY  WSZYSTKIM GOŚCIOM OBECNYM NA NASZEJ UROCZYSTOŚCI: BABCIOM, DZIADKOM, RODZICOM  za wspólnie spędzony czas.

            Bardzo serdecznie dziękujemy obecnym i zaangażowanym w przygotowaniach tej uroczystości  Rodzicom.

            Opracowanie: M. Dudek

          • Z WIZYTĄ W TEATRZE NA PRZEDSTAWIENIU "KRÓLOWA ŚNIEGU"

          • 19.01.2024
          • W dniach 16- 17 stycznia 2024 roku uczniowie klas I-III  wraz z opiekunami wybrali się do Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie na spektakl pt."Królowa Śniegu". Celem wycieczki było rozbudzenie zainteresowań sztuką teatralną poprzez bezpośredni kontakt z teatrem i aktorem. Fascynujące przedstawienie o dzielnej dziewczynce Gerdzie, która przemierzyła cały świat, aby ocalić swojego przyjaciela Kaja przeniosło wszystkie dzieci w świat krainy wiecznego lodu. Uczniowie oglądając spektakl doświadczali wielu przeżyć, przekonali się  jak wielka jest siła miłości, która potrafi przezwyciężyć wszystkie przeszkody, a w rezultacie pokonać zło.

            Opracowanie: M. Dudek

             

          • POKAZY FIZYCZNO- CHEMICZNE

          • 19.01.2024
          •  

            W dniu 16 stycznia 2024 r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej od zerówki do klasy ósmej uczestniczyli w niezwykłej lekcji pokazów fizyczno – chemicznych. Wspólnie mogliśmy dowiedzieć się wielu ważnych informacji dotyczących gazów, zarówno wybuchowych, jak i tych niewybuchowych.

            ,,Zelektryzowani” dzięki, którym mogliśmy uczestniczyć w pokazach i eksperymentach w formie zabawy przekazali nam ważną i potrzebną wiedzę z dziedzin takich jak: fizyka i chemia. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali pokazy, jak również chętnie brali udział bezpośredni w niektórych doświadczeniach przygotowanych przez Gości.

            Opracowanie: M. Budzyńska

             

          • TAM, GDZIE ŚWIATŁO LŚNI...

          • 19.01.2024
          • Świąteczny czas to nie tylko okazja do obdarowywania się prezentami czy degustowania wigilijnych potraw. To również czas, gdy najmłodsi potrafią wprowadzić nas w wyjątkowy nastrój poprzez swoją niewinność i kreatywność. W przedszkolnej sali zerówki odbył się wyjątkowy spektakl – jasełka „Tam, gdzie światło lśni…”, który nie tylko rozśmieszył, ale przede wszystkim wzruszył serca rodziców i bliskich, którzy byli gośćmi w oddziale przedszkolnym naszej szkoły .

            Już od dłuższego czasu dzieci z utęsknieniem przygotowywały się do tego wydarzenia. Wspólne próby, śpiewanie kolęd, nauka ruchów, tańca i tekstów – każde dziecko czuło się ważne i czuło się częścią tego wyjątkowego projektu. Po emocjonującym spektaklu był czas na spotkanie rodzinne. Rodzice, dziadkowie, a także rodzeństwo uczestniczące w tej radosnej chwili, wspólnie podziwiali występ zerówki, dzielili się wzruszeniami i składali sobie życzenia świąteczne.

            Podsumowując, jasełka w przedszkolu to nie tylko przedstawienie, ale wyjątkowy moment, który jednoczy i uczy. To czas, kiedy najmłodsi biorą na siebie ważne role, a rodzice z dumą obserwują, jak ich dzieci rosną, wykazując się kreatywnością i radością. Przedszkolne jasełka to prawdziwa świąteczna magia, którą warto przeżyć razem z najbliższymi.

            Opracowanie: A. Romanek

             

          • ZERÓWKA W KRAINIE ŚWIETEGO MIKOŁAJA

          • 19.01.2024
          • W Polsce pełno jest ukrytych skarbów, a jednym z nich jest malownicze miasteczko Bałtów. Z dala od zgiełku dużych miast, Bałtów kryje w sobie nie tylko piękne krajobrazy, ale także bogatą historię i atrakcje dla wszystkich. W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia dzieci z oddziału zerowego udały się właśnie do tego magicznego miejsca.

            Pierwszym przystankiem na wycieczce zerówki był Mikołajkowy Park Rozrywki. Już na samym wejściu witały dzieci uśmiechnięte elfy, a na każdym kroku czuć było magię świąt. Dzieci wzięły udział w licznych atrakcjach, od zwiedzania Krainy Lodu, spotkania z Anną, Olafem po czary w niezwykłym świecie, co sprawiło, że każdy moment stawał się niezapomnianą przygodą. Karuzele, zabawy na gigantycznym placu zabaw, zwiedzanie zwierzyńca dolnego, wizyta w kinie 4D, tańce z Elfami - każda atrakcja przemycała w sobie nutkę świątecznej magii. Wesołe elfy i zawsze uśmiechnięte renifery wprowadzały do zabawy naszych zerówiaczków atmosferę radosnej beztroski. Niezapomnianym momentem w Krainie Świętego Mikołaja było spotkanie z samym Mikołajem. Dzieci z podziwem wpatrywały się w Jego długą białą brodę, a w ich oczach widoczna była niewypowiedziana radość i ekscytacja. Mikołaj odebrał od dzieci listy, rozdał upominki i sprawił, że dziecięce marzenia nabrały realnego kształtu. Również tutaj, w Krainie Świętego Mikołaja każdy miał szansę stać się małym artystą. Zerówka wzięła udział w warsztatach rękodzielniczych – ozdabianie pierniczków. To nie tylko kreatywna zabawa, ale również okazja do dzielenia się radością tworzenia z innymi.

            Podsumowując, podróż do Krainy Świętego Mikołaja w Bałtowie to nie tylko wizyta w parku rozrywki, ale również okazja do przeżycia prawdziwego świątecznego cudu. To miejsce, gdzie marzenia stają się rzeczywistością, a magia Świętego Mikołaja otacza każdego odwiedzającego. Wizyta w Bałtowie to niezapomniana przygoda, która pozostawi w sercu wspomnienia na całe życie.

            Opracowanie: A. Romanek

          • DZIEŃ UNII EUROPEJSKIEJ I ZDROWEGO ODŻYWIANIA

          • 19.01.2024
          • W przedszkolu, każdy dzień jest okazją do ciekawych naukowych eksperymentów i radosnej zabawy. Jednak Dzień Unii Europejskiej staje się wyjątkowym momentem, kiedy maluchy mają szansę odkryć i celebrować jedność, różnorodność oraz wartości, które łączą kraje Europy. Dla przedszkolaków, Unia Europejska może być trudnym pojęciem, ale poprzez zabawne opowieści, piosenki i gry, zeróweczka łatwo zrozumiała, że UE to wielka rodzina krajów, która wspólnie pracuje dla dobra wszystkich. Już kilka dni wcześniej dzieci wraz z rodzicami w domu przygotowały strój zgodnie z kolorem flagi państwa europejskiego, które sobie wybrały. Następnie przybyły w nim do przedszkola, gdzie odbyły się specjalne zajęcia, na których dzieci mogły wirtualnie podróżować po Europie - "odwiedzać" państwa, poznając ich tradycje, jedzenie czy stroje ludowe. Była to doskonała okazja do rozwijania zainteresowań kulturowych i geograficznych od najmłodszych lat. Dzień Unii Europejskiej był również czasem na kreatywne warsztaty, gdzie dzieci mogły wykonywać prace plastyczne związane z flagami państw członkowskich, poznawali symbole UE.

            Opracowanie: A. Romanek

          • UŁAN Z WIZYTĄ U "ZERÓWIACZKÓW"

          • 19.01.2024
          • 13 listopada przedszkolaki miały zaszczyt gościć wyjątkowego gościa - ułana z Lubelskiego Pułku. Ta niezwykła wizyta nie tylko dostarczyła dzieciom wielu wrażeń, ale także stała się okazją do nauki o historii, dumy narodowej oraz tradycjach wojskowych. Ułan przybył do przedszkola na koniu oraz w pełnym mundurze, co od razu przyciągnęło uwagę przedszkolaków. Dzieci miały okazję zobaczyć replikę tradycyjnego munduru ułana z charakterystycznym sztywnym rogatywką, szablą i kolorową wstęgą na rękawie. Ułan opowiadał o historii Lubelskiego Pułku, jego tradycjach i zasługach. Dzieci dowiedziały się o bohaterskich czynach żołnierzy i ich ważnej roli w historii Polski. Ułan przywiózł również ze sobą część wyposażenia wojskowego, które dzieci mogły oglądać i dotykać. Dzieci miały możliwość zadawania ułanowi pytań, co pozwoliło im lepiej zrozumieć życie i obowiązki żołnierza. Ciekawość zerówiaków była ogromna, a ułan dzielnie odpowiadał na wszystkie pytania, dzieląc się swoimi doświadczeniami. Spotkanie z ułanem stało się niezapomnianym przeżyciem, które wzbogaciło ich zrozumienie historii i dumy z polskiego dziedzictwa wojskowego.

            Opracowanie: A. Romanek

        •