• AKTUALNOŚCI

          • LEKTURA W PLENERZE- DZIEŃ III

          • 04.06.2022
          • Czwartkowy poranek wszyscy rozpoczęli w wyśmienitych humorach. Wypoczęci i gotowi na kolejne literackie przygody spotkali się w sali warsztatowej. Pierwsze zajęcia związane były z filmem osobami, które go tworzą. Wszyscy uczniowie otrzymali filmowe puzzle, które należało ułożyć zgodnie z posiadaną wiedzą o tej dziedzinie. Następnie przyszedł czas na warsztat plastyczny, ukazujący metamorfozę ogrodu, która dokonała się za przyczyną Mary, Dicka i Colina. Prace wykonane węglem i farbami ukazały istotne różnice w wyglądzie przestrzeni ukojenia. Po wspólnym obiedzie i relaksie w ciszy był czas dla przyjaciela, którego celem była pielęgnacja przyjaźni. Warsztat ten odbył się na plaży. Po powrocie na miejsce naszego stacjonowania, zebraliśmy się w sali warsztatowej, aby odbyć zajęcia leksykalne dookoła synonimów słów „ogród” i „tajemnica”. Po wspólnej kolacji zostaliśmy architektami ogrodu, który powstał na parkingu. Był on wyjątkowy – kolorowy, rozświetlony,z uosobionymi drzewami, kwiatami i krzewami. Ostatni z punktów dnia zakończył się przed 23.00. Było to muzyczne ukojenie z muzyką Zbigniewa Preisnera. Propozycja była niecodzienna, ale jak miło przyjęta przez Piątoklasistów. W tym dniu nie zabrakło również dzielenia się refleksją nad ekranizacja lektury w reżyserii A. Holland.

            Dzień był intensywny, ale jakże odmienny od szkolnych czwartków. Z niecierpliwością czekamy na piątkowy, czerwcowy poranek.

             

            Opracowanie:

            Elżbieta Sobaszek

            Mirosław Kulas

          • LEKTURA W PLENERZE- DZIEŃ II

          • 04.06.2022
          • Drugi dzień pleneru literackiego rozpoczął się dość nietypowo, a wszystko dlatego, że i dzień był nietypowy – 1 VI – Dzień Dziecka. Pani Ela i Pan Mirek przygotowywali od rana salę kominkową
            i restaurację w specjalną dekorację i życzenia dla dzieci. Po wspólnym śniadaniu rozpoczął się pierwszy warsztat, który został poświęcony charakterystyce i bliższemu poznaniu trójki głównych bohaterów. Drugi warsztat dotyczył przyjaźni. Cała grupa udała się na spacer detektywów po Krasnobrodzkim Parku Krajobrazowym, który stał się inspiracją do odszukania cech prawdziwej przyjaźni na łonie natury. Wszyscy szukali jej tropem porównań. Okazało się, że przyjaźń może być jak plac zabawa, ponieważ daje dużo radości ludziom, jak obiad, który syci każdego lub para butów – najlepiej gdy jest się we dwoje. Po obiedzie przyszedł czas na zajęcia dotyczące rozważań na temat przyjaźni i tworzenia przez uczniów kodeksów przyjaźni. Po ostatnim wspólnym posiłku wszyscy zgromadzili się na wieczorze filmowym, podczas którego obejrzeli film w reżyserii A. Holland „Tajemniczy ogród”. Spotkaniem
            z dziełem filmowym zakończyło drugi dzień pleneru literackiego trwającego w Krasnobrodzie.

            Opracowanie: E. Sobaszek, M. Kulas

             

             

             

          • LEKTURA W PLENERZE- DZIEŃ I

          • 01.06.2022
          • W dniu 31 V 2022r. uczniowie klasy V wspólnie z p. Elżbietą Sobaszek i p. Mirosławem Kulasem udali się na czterodniowy plener literacki do Krasnobrodu, aby omówić powieść F.H. Burnett „Tajemniczy ogród”. Swoją literacką przygodę rozpoczęli od niezwykłej wędrówki po „Ogrodzie Botanicznym” znajdującym się w Lublinie. Wiedzeni upojnymi zapachami wiosny i niezwykłymi kolorami oraz odcieniami zieleni, przemierzali drogi, jary i wyżyny oraz delektowali się niecodziennymi widokami budzącej się do życia przyrody. Po godzinnej wędrówce zagościli w Dworku Tadeusza Kościuszki, gdzie mogli uczestniczyć w interesującej lekcji historii, która okazała się miłą niespodzianką w środku przygody z naturą. Po dwóch godzinach spaceru przyszedł czas, aby wyruszyć w podróż do Krasnobrodu, gdzie od godziny 15.00 rozpoczęły się warsztaty literackie. Na wstępnie uczniowie poznali życiorysy F.H Burnett i A. Holland. Następnie, poprzez streszczenie – słuchowisko, przypomnieli sobie treść przeczytanej książki. Zadanie zamykające cykl warsztatów polegało na kreatywnym sposobie ujęcia świata przedstawionego w lekturze, jako świata widzianego przez dziurkę od klucza. Po kolacji przyszedł czas na warsztat zamykający pierwszy dzień, a poświęcony został refleksji na temat świata z powieści i współczesnego - „Świat XX i XXI wieku – jaki w lekturze i jaki dookoła nas? – co przedstawia powieść, a czego doświadczamy sami?”. Refleksjami na temat ponadczasowości problemów przedstawianych w utworze zakończono ostatni dzień maja.

            Elżbieta Sobaszek

            Mirosław Kulas

          • DZIEŃ MAMY W GRUPIE 3,4 LATKÓW

          • 30.05.2022
          • 26 maja co roku obchodzimy Dzień Mamy. Dzieci z oddziału 3,4 latków już od wielu dni przygotowywały się do tej uroczystości z pomocą P. Karoliny i P. Dominiki. Uczyły się tekstów piosenek oraz opracowanej do nich wspólnej choreografii.

            Kilka dni przed występem każde dziecko wycinało i ozdabiało piękny papierowy bukiet z serduszkami. Przedszkolaki wkładały również wiele pracy w stworzenie portretu swojej mamy.

            26.05.2022 dzieci ubrane w uroczysty strój zaprosiły swoje mamy aby zajęły wygodne miejsca w udekorowanej sali przedszkolnej. Pełni emocji żwawo zaprezentowały występ artystyczny po którym wręczyły upominki.

            Dopełnieniem całej uroczystości było wspólne smakowanie przygotowanej przez dzieci wraz z Paniami słodkiej niespodzianki w postaci szarlotki.

            Za pomoc w organizacji tej uroczystości dziękujemy: J. Bartoszcze, A. Kołodziej, A. Poleszak.

            Opracowała: D. Pędzisz

          • WYCIECZKA DO MOTYLARNI NAD ZALEWEM ZEMBORZYCKIM

          • 30.05.2022
          • Dnia 24.05.2022 oddziały przedszkolne 3,4 latków oraz 5,6 latków wspólnie wybrały się na wycieczkę do Motylarni położonej nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie.

            Przebywając w tym niezwykłym miejscu przedszkolaki poznały cykl rozwojowy wybranych motyli. Dzieci zachwycały się wyglądem fruwających wokół nich różnych gatunków motyli i ciem. Z dużym zaciekawieniem oglądały okazy, które chętnie siadały na ich ubraniach lub ich dłoniach czy też głowach. Chętnie uczestniczyły w grze terenowej oraz ze skupieniem ozdabiały świeczniki z motywem motyla w trakcie warsztatów.

            Atrakcyjne zakończenie wycieczki stanowiły wesołe figle w sali zabaw pełnej kolorowych kulek, kolorowych domków czy różnego rodzaju klocków.

            Opracowała:D. Pędzisz

          • WYCIECZKA DO TEATRU MUZYCZNEGO

          • 25.05.2022
          • 18 maja uczniowie z klas: IA i III wybrali się do Teatru Muzycznego w Lublinie na przedstawienie Kot w butach przygotowane na podstawie bajki Jana Brzechwy. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem śledziły historie o najsłynniejszym kocie i jego Panu Janku.

            Korzystając z pięknej wiosennej pogody udaliśmy się na spacer po Krakowski Przedmieściu podczas, którego uczniowie klasy III wstąpili na pocztę, skąd wysłali zaproszenia dla swoich najbliższych. Spacerkiem dotarliśmy do pijalni czekolady E. Wedel. Popijając gorącą czekoladę wspólnie z wychowawczyniami planowaliśmy kolejne wyjście po lekcjach.

            Opracowała: M. Dudek

             

          • WYCIECZKA DO OWADOLANDII

          • 25.05.2022
          • W dniu 20 maja 2022 r. uczniowie z  klasy I b i klasy II pod opieką wychowawczyń  p. Małgorzaty Budzyńskiej i Marii Jakubczyk oraz rodzica – p. Anny Misztal wybrali się na wycieczkę do Wojciechowa. Na początku zwiedzali  ZOO , a następnie udali się do Parku  Edukacyjno- Rekreacyjnego ,, Owadolandia”.  Podczas warsztatów mydlarskich mogli własnoręcznie wykonać kolorowe i zapachowe mydełko w kształcie owada.  Uczestniczyli również w pokazie żywych owadów. Podczas spaceru ścieżką edukacyjną , dowiedzieli się wielu interesujących wiadomości oraz ciekawostek z życia owadów. Nie zabrakło też dodatkowych atrakcji  - dzieci doskonale bawiły się na placu zabaw w Owadolandii oraz mogły skosztować  kiełbasek z ogniska. Dobre humory oraz zdobyta wiedza i umiejętności świadczyły o tym, że wycieczka była bardzo udana.

            Opracowała: M. Budzyńska

             

          • WARSZTATY W KLASIE IB

          • 25.05.2022
          • W klasie I b odbyły się warsztaty mydlarskie, dzieci próbowały wytworzyć pianę  mieszając mydło i wodę ,

            następnie z mydła powstały pachnące rzeźby.

             

            Opracowała: M. Budzyńska

          • KLASOWY WYJAZD DO AQUA LUBLIN

          • 24.05.2022
          • Co prawda czas relaksu, beztroski, zabawy i odpoczynku dopiero przed nami. Uczniowie klasy V postanowili jednak już teraz wygospodarować jeden dzień na czas wspólnego relaksu. Wspólnie ze swoim Wychowawcą i p. Iwoną Wiśniowską wybrali się na strefę relaksu i rozrywki do Aqua Lublin. 19 V 2022r. spędzili niespełna 2h na wodnych zabawach, zjeżdżalniach, w jacuzzi i na basenie zewnętrznym. Na bezpiecznym odpoczynkiem Piątoklasistów czuwało 3 ratowników MOSIR. Pobyt na basenie upłynął bardzo szybko. Energię zużytą na zabawie pomógł odnowić wspólny obiad, po którym wszyscy wrócili do Prawiednik.

            Opracowała: E. Sobaszek

          • EDUNOCKA

          • 23.05.2022
          • Przed egzaminem, czyli EduNocka – II EGZAMINCOKA z języka polskiego.

            20 maja w naszej szkole uczniowie klasy 8 mieli okazję uczestniczyć w EduNocce z języka polskiego. Spotkanie trwało od 17:00 do 23:00, a uczniowie w tym czasie mieli okazję powtórzyć zagadnienia z literatury, gramatyki i ortografii. Czas, spędziliśmy nie tylko na nauce, ale również na integracji w towarzystwie pizzy i przekąsek.

            Zajęcia polegały na oglądaniu transmisji związanej z egzaminem, z języka polskiego, którą prowadzili nauczyciele z całej Polski! A wszystko zorganizowała Pani, która ukrywa się na FB pod nazwą – Pomysły ticzerki. W pewnym momencie, przed monitorami, telewizorami i tablicami interaktywnymi, było nas ponad 7 tysięcy! Zajęcia te były o tyle ciekawe, że uczniowie mogli poznać nowe spojrzenia na lektury i formy pisemne.

            W zorganizowaniu tego niecodziennego przedsięwzięcia pomagała Pani Karolina, a inicjatorką była Pani Beata.

            Dziękujemy Pani Wioli, która pomogła nam doprowadzić salę do porządku.

            Opracowała: B. Jeleniewska


             

          • WYCIECZKA DO PSZCZELEJ WOLI

          • 20.05.2022
          • Dnia 20 maja Sówki wybrały się na wycieczkę do Pszczelej Woli, gdzie miały okazję zwiedzać Skansen pszczelarski. Poznały cykl życia pszczoły, dowiedziałby się wielu ciekawych rzeczy na temat produkcji miodu oraz jego właściwości zdrowotnych. Po tak solidnej dawce wiedzy odbyły się warsztaty: pieczenie miodowych całusków oraz wykonanie świec z węzy woskowej.

            Opracowała: M. Boryga

          • GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

          • 17.05.2022
          • Gminny Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny – Mistrz Ortografii Kadet, Mistrz Ortografii Senior i Mistrz Ortografii Junior 2022

            NARESZCIE!

            12 maja 2022 r. kolejny raz gminne szkoły stanęły w ortograficzne szranki. Konkurs był niezwykłym wydarzeniem, bo spotkaliśmy się po dwóch latach pandemii. Koordynatorami i pomysłodawczyniami tego wydarzenia były Pani Beata i Pani Anna. W PSP im. Kornela Makuszyńskiego w Prawiednikach dzieci pisały dyktando przygotowane przez koordynatorki konkursu. Poziom był tak wyrównany, że trudno było komisji konkursowej wyłonić Mistrza Pióra. Los sprzyjał komisji i udało wyłonić się laureatów i osoby wyróżnione, oto one:

            Klasy młodsze – III - IV

            Laureatka – Gabriela N. ze szkoły w Mętowie

            Wyróżnienia otrzymali:

            Jan C. – ze szkoły w Mętowie

            Lena K. – ze szkoły w Kalinówce

            Krzysztof P. – ze szkoły w Mętowie

            Aleksandra S. – ze szkoły w Prawiednikach

            Klasy V – VI

            Laureatka – Hanna R. - ze szkoły w Kalinówce

            Wyróżnienia:

            Julia H. -  ze szkoły w Wilczopolu

            Tymoteusz O.-  ze szkoły w Mętowie

            Klaudia K.-  ze szkoły w Prawiednikach

            Klasy VII – VIII

            Laureat – Mikołaj K.-  ze szkoły w Prawiednikach

            Wyróżnienia:

            Szymon W.-  ze szkoły w Mętowie

            Anna M.-  ze szkoły w Kalinówce

            Filip Ch.-  ze szkoły w Prawiednikach

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a nauczycielom z zaprzyjaźnionych szkół życzymy powodzenia!

            Do zobaczenia w przyszłym roku.

            Opracowała:B. Jeleniewska

             

          • GMINNY KONKURS PIOSENKI EUROPEJSKIEJ

          • 15.05.2022
          • 13go maja uczennice klasy V- Zuzanna Pawełczak i Emilia Kamińska wzięły udział w Gminnym Konkursie Piosenki Europejskiej, organizowanym przez Szkołę Podstawową w Kalinówce.Zuzia wykonała piosenkę Laury Pausini In ascenza di te w języku włoskim, a Emilka utwór Lady Gagi Ill always remember you this way po angielsku. Oba występy były rewelacyjne i bardzo podobały się publiczności. Jury zadecydowało o przyznaniu wyróżnienia dla Emilii Kamińskiej. Poziom konkursu był bardzo wysoki, uczestnicy wykonywali piosenki w języku angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim i włoskim, a ich wystepy oceniało profesjonalne jury.Honorowy patronat nad konkursem objął pan Wójt Gminy Głusk- Jacek Anasiewicz, a wśród sponsorów i honorowych gości pojawił się europoseł- pan Krzysztof Hetman, który wręczał dziewczynkom nagrody.                          Gratulujemy!                                                                                                                                                         Szkolnym opiekunem konkursu była Aneta Duszyńska.

            Opracowała: A. Duszyńska

          • WYCIECZKA DO WARSZAWY

          • 09.05.2022
          •  28go kwietnia uczniowie klas VI, VII i VIII wyruszyli na wycieczkę szkolną do Warszawy. Zwiedzanie rozpoczęto od Muzeum Powstania Warszawskiego. Miejsce to wywarło na wszystkich ogromne wrażenie, jak wiele innych łączy się z tragiczna historią naszego kraju.Z Muzeum wyruszyliśmy do Centrum Nauki Kopernik na fantastyczny pokaz w Planetarium o zmianach klimatu.

            Następnie wjechaliśmy na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki, skąd mogliśmy podziwiać panoramę stolicy we wszystkich kierunkach, także przez specjalne lunety. Z PKiN przeszliśmy spacerem przez Ogród Saski, obok pomnika Marszałka Piłsudskiego, na Plac Defilad - pod Pomnik Nieznanego Żołnierza oraz Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.Pan Przewodnik przypomniał o historycznej pielgrzymce Świętego Jana Pawła II do Polski, jego Mszy i słynnych słowach- Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi. Od tego zawołania rozpoczęły się wielkie zmiany polityczne w Europie, które doprowadziły do upadku komunizmu.

            Po drodze chłonęliśmy wiedzę przekazywaną przez Przewodnika na temat miejsc, ludzi, wydarzeń.Następnie uczniowie udali się na Stare Miasto- podziwialiśmy Zamek Królewski, plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta, Rynek Starego Miasta z pomnikiem Syrenki, Pomnik Małego Powstańca.Niestety, musieliśmy już wracać...

            Opiekunami na wycieczce byli Katarzyna Michotka, Agnieszka Niewinna, Aneta Duszyńska i Jarosław Stępień.

            Opracowała: A. Duszyńska

             

          • WIOSENNE PRACE W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM 3,4 LATKÓW

          • 09.05.2022
          • Dzieci z oddziału przedszkolnego 3,4 latków z końcem marca zabrały się do wiosennych „kwietnych” przygotowań. Wspólnie z wychowawcą zastanawiały się, czego rośliny potrzebują, aby rosnąć a następnie zabrały się do pracy. W ruch poszły doniczki, ziemia i konewka. Nie mogło oczywiście zabraknąć nasion kwiatów, które to każde z dzieci ochoczo wysiało.

            Po skończonej pracy wspomnianą uprawę umieściliśmy na parapecie okiennym. Dzieci codziennie obserwowały jak rośliny kiełkują i powoli rosną. Przypominały również o ich podlewaniu, gdy ziemia przeschła.

            Z początkiem maja nadszedł czas na wysadzenie pięknych sadzonek aksamitek do ogródka przyszkolnego. Każde dziecko czekając cierpliwie na swoją kolej kopało dołek i umieszczało w nim sadzonkę. Po skończonej pracy przedszkolaki podlały utworzony mały kwietnik. Teraz pozostaje nam tylko obserwować i wypatrywać momentu, gdy pojawią się na nim żółte i pomarańczowe kwiaty aksamitek. A więc podlewamy i czekamy!


            Opracowała:D. Pędzisz

          • WYJAZD NA SPEKTAKL TEATRALNY "CZERWONY KAPTUREK"

          • 09.05.2022
          • W dniu 06.05.2022 oddział przedszkolny 3,4 latków oraz zamiejscowy tj. 5,6 latków wspólnie wybrały się na spektakl teatralny p. t. „Czerwony Kapturek”, który odbył się w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

            Przedstawienie rozpoczęło się od fantastycznego tańca dwóch leśnych nimf, które to przeniosły nas w iście bajkowy klimat. Muzyka i śpiew towarzyszący ich występowi wprowadziły małych widzów wprost do krainy w której mieszkał oczywiście Czerwony Kapturek, który tak naprawdę miał na imię Zosia. Dziewczynka była bardzo miła i rezolutna a przy tym uwielbiała bardzo dużo mówić. Wspólnie z poznawanymi w trakcie wędrówki zwierzętami m. in. ciekawską wiewiórką, parą rozśpiewanych dzięciołów czy też strachliwym zajączkiem, poprowadzili widzów przez las. Oczywiście, po drodze spotykając włochatego i przebiegłego wilka, dotarli wprost do domku babci. Na szczęście wspomniany wilk, choć uwięził Czerwonego Kapturka i chorą babcię a nawet nastawił już kociołek na zupę, nie zrobił im nic złego. A to wszystko za sprawą wesołego i dzielnego leśniczego.

            Przedstawienie bardzo podobało się wszystkim małym widzom. Dzieci chętnie wspólnie klaskały lub machały rękoma do melodii, które pojawiały się w spektaklu. Na koniec wszyscy wielkimi brawami nagrodzili wspaniały występ zgodnie twierdząc, iż nie mogą się doczekać kolejnego!!!

             

            Opracowały: M. Boryga, D. Pędzisz

             

          • MIĘDZYNARODOWY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO- FOX

          • 09.05.2022
          • W dniu 26go kwietnia siedemnastu uczniów z klas III- VII wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie Języka Angielskiego FOX. Uczniowie sprawdzali swoja wiedzę z zakresu słownictwa, gramatyki i sprawności językowych w swoich kategoriach wiekowych- Kittens, Bunnies i Ducks.Na wyniki musimy poczekać do czerwca. Trzymamy kciuki! Good Luck, guys!

            Opracowała: A. Duszyńska

          • WIOSENNE NOCOWANIE

          • 02.05.2022
          • O tym, że oferta działań i zajęć dodatkowych dla wszystkich uczniów naszej Szkoły jest bogata i stale się rozrasta, wiedzą już chyba wszyscy. Jedną z takich inicjatyw, która zdobyła serca naszych podopiecznych jest „Nocowanie w szkole”. Taki też właśnie początek majówki wybrali uczniowie kl. V wraz ze swoim wychowawcą i p. Moniką Flis.

            W piątkowy wieczór – 29 IV 2022r. o godzinie 19.30 – Uczniowie kl. V pojawili się w naszej Szkole z walizkami, bagażami, karimatami, śpiworami i poduszkami, aby wspólnie nocować w budynku, w którym każdego dnia zdobywają wiedzę. Po zakwaterowaniu dzieciaki rozpoczęły przygotowywanie białej, zdrowej i wiosennej kolacji. Ich zadaniem było wdrożyć to, czego dowiedzieli się na godzinie wychowawczej na temat zdrowia fizycznego i sposobów o jego dbanie. Jednym z nich jest oczywiście zdrowe odżywianie. Po kolacji i wspólnym sprzątaniu przyszedł czas na seans filmowy. Ponieważ wszyscy jesteśmy tuż po Świętach Zmartwychwstania Pańskiego, Piątoklasiści oglądali film „Bóg nie umarł 2”, który był chwilą refleksji nad najważniejszymi wartościami w życiu. Następnie wieczorna toaleta i klasowy przegląd przez wybrane dobranocki z dawnych lat: „Miś Uszatek”, „Reksio” i „Kot Filemon”. Sobotni poranek rozpoczął się od przygotowania wiosennego śniadania i sałatki owocowej. Po najważniejszym posiłku przyszedł czas na aktywność fizyczną i powrót do domu.

            Czas rozpięty między 19.30 – 9.30 był niezwykle wartościowy i cenny, a wszystko dlatego, że spędzony z rówieśnikami w sposób twórczy, aktywny i zdrowy.

            Opracowała: E. Sobaszek


             


             

          • SZLAKIEM LEGEND LUBELSKICH

          • 02.05.2022
          • „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie.” Tak w jednym ze swoich utworów pisał S. Jachowicz. Aby nie wpisywać się w grupę osób, do której zwracał się poeta, wychowawca kl. V – p. Elżbieta Sobaszek i p. Iwona Wiśniowska pojechały z uczniami kl. V „Szlakiem legend lubelskich”. Mieszkając nieopodal miasta wojewódzkiego, chcieliśmy poznać to, co nas otacza, a mianowicie Lublin i jego historię zapisaną w legendach.

            Nasz spacer rozpoczął się 20 IV 2022r. o godz. 13.00 na Placu Zamkowym, gdzie po spotkaniu z przewodnikiem przeszliśmy pod Zamek i na jego dziedziniec. Dowiedzieliśmy się, skąd wzięła się nazwa miasta, jaka historia jest związana z budowlą oraz tym, co znajduje się na dziedzińcu zamkowym. Podziwiając panoramę miasta dowiedzieliśmy się historii dzielnicy Tatary. Następnie przewodnik opowiadał o losach Żydów w Lublinie i wytłumaczył dlaczego pod mostem łączącym Stare Miastoz Placem Zamkowym pali się nieustannie latania w kolorze pomarańczowym. Wchodząc na Stare Miasto zobaczyliśmy, gdzie w okresie dzieciństwa mieszkała Beata Kozidrak, poznaliśmy legendęo kamieniu nieszczęścia. Odwiedziliśmy miejsca dawnych, lubelskich targów i poznaliśmy historię pisarzy, którzy są związani z miastem wojewódzkim jak: J. Czechowicz, J. Kochanowski, J. Porazińska, W. Pol czy B. Prus. Idąc szlakiem legend ujrzeliśmy granice Getta, Sklep Cynamonowy, Teatr Stary, obejrzeliśmy Kościół OO. Dominikanów i Archikatedrę Lubelską. Przechodząc Bramą Krakowską doszliśmy do miejsca, w którym stał niegdyś najstarszy szpital w Lublinie, a obecnie znajduje się tu Kościół Św. Ducha. Obok Ratusza, spoglądając na makietę Lublina, raz jeszcze prześledziliśmy nasz szlak. Następnie, idąc lubelskim deptakiem i spoglądając na Kościół, który powstał jako wotum po wygranej bitwie pod Grunwaldem i miejsce tragicznej śmierci J. Czechowicza, doszliśmy do Pomnika Unii Lubelskiej, Placu Litewskiego i Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zakończyliśmy naszą 2,5-godzinną wędrówkę.

            Po podziękowaniu Panu Przewodnikowi za interesującą lekcję historyczno – polonistyczną (przez naszych Uczniów został nagrodzony brawami) udaliśmy się do miejsca smacznego i kolorowego – Sweet Factory Store, w który każdy mógł kupić żelki do wyboru, do koloru. Następnie wyruszyliśmy w podróż powrotna do Prawiednik. Była ona tym bardziej wartościowa, że uczyliśmy się poruszania MPK.

            Po wycieczce szlakiem legend lubelskich, możemy odpowiedzieć teraz na pytania, które stawia w swoim wierszu S. Jachowicz: „ (…) A boć nie śliczne te wioski liczne? Ten kraj kochany? …” Śliczny i wart ciągłego poznawania.

            Opracowała: E. Sobaszek

             

             

             

        •