• AKTUALNOŚCI

          • SALON POEZJI PIĄTOKLASISTÓW

          • 02.05.2022
          • Uczniowie klasy V to dzieci, które potrzebują wielu wyzwań i doświadczeń. Jednym z nich był „KLASOWY SALON POEZJI” zorganizowany na lekcji języka polskiego w kwietniowe, piątkowe popołudnie. Odpowiednia scenografia, na stole mały poczęstunek, w tle muzyka M. Grechuty,a centrum artyści z kl. V, którzy przygotowali do recytacji wiersz J. Słowackiego „W pamiętniku Zofii Bobrówny”. Artystyczny klimat i delektowanie się słowem jednego z najbardziej znanych twórców literatury polskiej – oto czego mogli doświadczyć nasi Uczniowie.

             

            Opracowała: E. Sobaszek

          • WIECZÓR FILMOWY Z LEKTURĄ

          • 02.05.2022
          • Nową inicjatywą, która została wprowadzona w Placówce ponad 2 lata temu, były wieczory filmowe, które bardzo szybko zdobyły sympatię naszych uczniów. Pandemia przerwała nasze działania, ale od wiosny tego roku powracamy do przedsięwzięcia. W kwietniowy wieczór uczniowie kl. V spotkali się w szkole, na wieczorze filmowym, aby wspólnie obejrzeć ekranizację lektury E. Niziurskiego „Sposób na Alcybiadesa”. Film „SPONA” w reż. W. Szaraka, mimo iż różny od współczesnych ekranizacji, spodobał się uczniom, a szczególną ich uwagę zwróciła muzyka do filmu. Dzieło to jest warte uwagi, gdyż w 1998r. zostało nagrodzone Poznańskimi Srebrnymi Koziołkami za najlepszy film aktorski dla młodzieży. W tym samych konkursie przyznano również nagrodę dla reżysera i aktora. Film ten był również nominowany w tym samym roku do konkursu „Złote Lwy”.

            Opracowała: E. Sobaszek

             

          • WYCIECZKA DO URZĘDU POCZTOWEGO

          • 12.04.2022
          • 12.04.2022 uczniowie klasy 1A wybrali się na pocztę. Zapoznali się z instytucją poczty i pracą listonosza. Wizyta ta przyczyniła się do przypomnienia sposobów przekazywania informacji na odległość. Dzieci poznały drogę listu od nadawcy do adresata. Wiele radości sprawił dzieciom zakup i przyklejanie znaczków na przygotowane kartki z życzeniami świątecznymi dla rodziców i wrzucanie ich do skrzynki pocztowej. Podczas tej wyprawy pierwszaki podróżowały autobusem komunikacji publicznej, bardzo im się podobało samodzielne kasowanie biletu. Dzieci zdały egzamin z przestrzegania zasad panujących w komunikacji zbiorowej.

            Opracowała: M. Dudek

          • WIOSENNY KONCERT

          • 07.04.2022
          • W czwartek 7 kwietnia 2022 r. odbył się Wiosenny Koncert w wykonaniu uczniów klasy I A dla rodziców i przyjaciół. Koncert był okazją do zaprezentowania umiejętności wokalnych i recytatorskich uczniów.Dzieci śpiewały piosenki o tematyce wiosennej oraz recytowały wiersze własnego autorstwa. Publiczność nagradzała wykonawców gorącymi brawami. Pani dyrektor Elżbieta Sobaszek serdecznie gratulowała uczniom artystycznych umiejętności i dziękowała nauczycielom, którzy przygotowali występy p. Marcie Dudek i p. Janowi Bartoszcze.Koncertem wszyscy byli usatysfakcjonowani: publiczność spędziła miło czas, rodzice mieli okazję przekonać się o talentach swoich dzieci, a dzieci znalazły bardzo silną motywację do tego, by pogłębiać swoje umiejętności na zajęciach pozalekcyjnych.

            Opracowała: M. Dudek

          • WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE HISTORYCZNYM

          • 28.03.2022
          • Mikołaj Kamiński, uczeń klasy VIII PSP w Prawiednikach, otrzymał wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie "Lublin-Miasto Kultury". Organizatorem tego historycznego konkursu była jedna z najlepszych szkół w naszym województwie - III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej. Swoją pracę konkursową Mikołaj oparł na wielokulturowości miasta Lublina i działalności licznych placówek kulturalnych. Zwrócił uwagę na zabytki i pamiątki historyczne z różnych epok Koziego Grodu oraz na mnogość imprez kulturalnych organizowanych na terenie miasta.

            W dniu 25 marca wraz z opiekunem, nauczycielem naszej Szkoły, panem Mirosławem Kulasem, uczestniczyli w uroczystości wręczenia nagród i dyplomów w III LO, w trakcie której wysłuchaliśmy ponadgodzinnego ale niezwykle ciekawego,  wykładu o dziejach miasta Lublina a wygłoszonego przez profesora z warszawskiego naukowca.

            Życzymy dalszych sukcesów Mikołajowi. Jako ósmoklasista za parę tygodni stanie on przed wyborem szkoły. Być może wybierze tę właśnie szkołę jako  i będzie mógł rozwijać nie tylko historyczne zainteresowania?

            Opracował: Mirosław Kulas

          • WIOSENNE ZWYCZAJE

          • 23.03.2022
          • 21 marca, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, uczniowie kl. II pod kierunkiem wychowawczyni Pani Marii Jakubczyk przygotowali przedstawienie pt. „Wiosenne zwyczaje”, które mieli okazję zaprezentować uczniom kl. I b oraz dzieciom przebywającym w tym czasie w świetlicy szkolnej. W ten sposób zapoznali zebranych z tradycjami związanymi z pierwszym dniem wiosny. Za piękną recytację swoich ról, dekorację i kostiumy otrzymali zasłużone, gromkie brawa. Wykazali się talentami aktorskimi.

            Opracowała: M. Jakubczyk

             

          • WITAJ WIOSNO !!!

          • 23.03.2022
          • Pierwszy dzień wiosny zachwyca wszystkich, ponieważ rodzi się coś najcenniejszego, ŻYCIE. W poniedziałek 21.03.2022 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie z klas I-III postanowili powitać wiosnę. Dzieci wraz z wychowawczyniami zebrały się przed budynkiem szkoły, skąd z Marzanną- słomianą kukłą ze śpiewem przeszły do ogrodu szkolnego, gdzie rozpoczęło się uroczyste powitanie wiosny. Ekologiczna Marzanna szybko spłonęła pod czujnym okiem strażaków z OSP w Prawiednikach, Uczniowie śpiewali piosenki, tańczyli i recytowali wiersze. Był to bardzo radosny dzień. Dzieci powróciły do swoich sal z wiosennym gaikiem z szerokim uśmiechem i nadzieją, że wreszcie zawitała tak upragniona wiosna.

            Opracowała: M. Dudek

          • DZIEŃ KOBIET W KLASIE II

          • 15.03.2022
          • 9 marca uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią wybrali się do Lublina do sali zabaw FIKU-MIKU. W ten sposób postanowili uczcić 8 marca. Przestrzeganie zasad bezpiecznego podróżowania, aktywne spędzanie wolnego czasu, troska o zdrowie, integracja z grupą rówieśniczą, wspaniała zabawa, to cel, jaki nam przyświecał. Nie zabrakło też pysznego poczęstunku. Dzień obfitował w wiele niezapomnianych wrażeń. Wszyscy wróciliśmy we wspaniałych humorach.

            Opracowała: M.Jakubczyk

          • DZIEŃ KOBIET W KLASIE V

          • 13.03.2022
          • Każdy z miesięcy ma swoje wyjątkowe daty. Również i marzec, który już w pierwszej dekadzie przypomina nam o niecodziennym święcie wszystkich dam – jest to oczywiście Dzień Kobiet.

            Uczniowie klasy V starają się, aby każda klasowa uroczystość była niecodzienna,
            a nawet codzienne wydarzenia aranżowane są często w sposób niezapomniany i kreatywny. Obchody tegorocznego Dnia Kobiet również były takie.

            10 III 2022 r. wspólnie z p. Elżbietą Sobaszek i p. Janem Bartoszcze klasa V udała się (tuż po zakończonych lekcjach) na uroczysty obiad połączony z lekcją savoir – vivre, który miał miejsce o godz. 16.00 w „Zajeździe Jan” w Nałęczowie. Po wspólnym, eleganckim posiłku, wszyscy udali się na godzinny, zdrowotny spacer do uzdrowiskowego Parku Zdrojowego
            w Nałęczowie, który powstał w XVIII wieku. Odpoczynek na łonie natury, bez komputera
            i telefonu. Dookoła cisza, przyroda i zdrowe powietrze … jakże cenne chwile w dzisiejszym, „zdalnym” świecie. O godzinie 18.00 przyszedł czas na główną niespodziankę tego dnia – wizytę w „Pijalni Czekolady E. Wedel”. Po rozgoszczeniu się i zajęciu miejsc przy stolikach, dzieciaki przystąpiły do degustacji czekolad – mleczne, białe, deserowe, gorzkie, z malinami, wiśniami …. menu dość obszerne, a więc każdy znalazł dla siebie coś dobrego i … czekoladowego. Uśmiechnięte, młode kobietki w towarzystwie szarmanckich kolegów z klasy to niezapomniany widok naszych szkolnych Piątoklasistów.

            Opracowała: E.Sobaszek

          • WARSZTATY TEATRALNE- TAJEMNICE LALEK

          • 13.03.2022
          • Uczniowie klas I-III wzięli udział w ciekawej lekcji teatralnej. Podczas spotkania z Panią Romą, aktorką Teatru H. Ch. Andersena w Lublinie poznali podstawowe rodzaje lalek teatralnych (m in. pacynka, kukła, lalka stolikowa, jawajka, tintamareska, lalka hybrydowa itp.) oraz mogli spróbować swoich sił w ich animacji. Warsztaty były szansą do rozwijania swojej kreatywności w konstruowaniu postaci, ale też oswajaniu w prezentacji scenicznej.

            Opracowała: M. Dudek

          • PIĄTOKLASIŚCI Z WIZYTĄ W STOLICY

          • 07.03.2022
          • Powrót po feriach do szkolnej rzeczywistości był niezwykłym doświadczeniem dla uczniów klasy V naszej Szkoły, którzy wspólnie z p. Elżbietą Sobaszek i Iwoną Wiśniowską wyruszyli wczesnym rankiem do Warszawy.

            Tuż przed 10.00 wjechali do skąpanej w słońcu stolicy, gdzie udali się na Stare Miasto do Muzeum Iluzji. Wszyscy przekonali się bardzo szybko, że otaczający nas świat nie jest do końca taki, jak go spostrzegamy. Nasz mózg potrafi nas zaskakiwać i oszukiwać. Wystarczyło tylko przejść się po poszczególnych pokojach czy obejrzeć uważnie poszczególne eksponaty obecne w Muzeum Iluzji. Następnie wszyscy udali się na obiad. Było to dość nietypowe
            i niecodzienne przeżycie. Po wejściu do Restauracji Different, prowadzonej przez osoby niewidome i ociemniałe, zostaliśmy zaprowadzeni do stolików, gdzie odbył się krótki warsztat na temat echolokacji, a następnie spożyliśmy obiad wraz z deserem. Na zakończenie wzięliśmy udział w warsztatach plastycznych, podczas których malowaliśmy swoje marzenia kolorowymi kredkami. Pewnie w tym wszystkim nie byłoby nic niezwykłego, gdyby nie to, że od dojścia do stolika, poprzez warsztaty, obiad i zadanie plastyczne wszystko przebiegało w ciemność.
            A wszystko po to, aby „spojrzeć” na codzienne życie przez pryzmat osób, które utraciły wzrok. Szybko okazało się, że nalanie wody do szklanki, zjedzenie obiadu, rozpoznanie deseru po smaku i namalowanie kolorowego rysunku przy braku zmysłu wzroku nie jest takie proste. Następnie cała grupa wraz z opiekunami przeszła na „Niewidzialną wystawę”, bo przecież osoby niewidome też uczestniczą w życiu kulturalnym. Każde z pomieszczeń, w którym gościli, było inną przestrzenią – ulica, dom, leśniczówka, las, sklepowe stragany, muzeum. Wszystko oglądane w ciemności, poprzez dotyk. Niecodzienne doświadczenie nauczyło każdego
            z uczestników dużego szacunku do osób niewidomych i pokazało jako ważne jest posiadanie obok siebie życzliwego człowieka, który weźmie za rękę i pomoże. O tym, że było to duże przeżycie świadczą słowa jednego z uczniów, który wychodząc powiedział: „Proszę Pani, ja im współczuję”. Doświadczenie było tym bardziej przemawiające, że „po wyjściu z ciemności” cała grupa udała się do Teatru Buffo ma musical „Piotruś Pan” w reżyserii Janusza Józefowicza. Feria barw, efekty specjalne, cyrkowe, kostiumy, scenografia, piosenki, tańce i profesjonalni aktorzy przyczynili się do tego, że przez 2h każdy widz gościł w niezwykłej krainie Piotrusia Pana, a to, co zobaczyli i usłyszeli, było nietypowym powtórzeniem zagadnień teatralnych, realizowanych na języku polskim. Żegnając się ze stolicą, uczniowie postanowili spojrzeć na nią z lotu ptaka. Stojąc na 30. piętrze PKiN i patrząc na rozpościerającą się panoramę miasta, spowitą promieniami zachodzącego słońca, we wszystkich obudziło się pragnienie pozostania choć jeszcze na jeden dzień. Ta niecodzienna wycieczka szybko dobiegła końca, ale już wiadomo, że stolica będzie miała jeszcze możliwość gościć naszych obecnych piątoklasistów. Tym razem jednak przynajmniej na dwa dni.

            Opracowała: Elżbieta Sobaszek

          • PIĄTOKLASIŚCI Z WIZYTĄ W SZWAJCARII BAŁTOWSKIEJ

          • 07.03.2022
          • O tym, że każde dziecko jest żądne przygód i otwarte na poznawanie otaczającego świata, wiedzą wszyscy dorośli. Dzieciaki chcą poznawać świat organoleptycznie, czyli za pomocą zmysłów. Tacy są również nasi Piątoklasiści, którzy uwielbiają przeżywać nowe przygody w towarzystwie kolegów i koleżanek ze swoje klasy.

            Tuż przed feriami - 10 II 2022r. – wspólnie z p. Elżbietą Sobaszek i Ewą Zaroślińską wyruszyliw poszukiwaniu przygód do Szwajcarii Bałtowskiej. W czwartkowy poranek byli obecni pod Szkołą już przed godz. 7.00, skąd wyruszyli w zimową podróż. O godzinie 9.00, pod opieką przewodnika, rozpoczęli wyprawę śladami dinozaurów. Interesujące opowieści na temat stworzeń, ich życia i funkcjonowania, wyposażyły uczniów w bogatą wiedzę z zakresu biologii i geografii. Następnie przyszedł czas na wejście do bajkowego świata Elsy i Anny z „KRAINY LODU”. Mroźne korytarze wiodące do poszczególnych miejsc atrakcji były niezwykłym doświadczeniem. Spotkanie z Olafem, zabawy cyrkowe z Anną i komnata z lustrami to tylko niektóre bajkowe atrakcje. Po opuszczeniu kopuły jak ze snów, uczniowie przeszli do „Szkoły Elfów”. Tu czekała na nich lekcja na temat powstawania miodu i przypraw potrzebnych do wypiekania pierników, a następnie ćwiczenia praktyczne – dekoracja upieczonych przez elfy pierników. Następnie, jak się okazało, elfy w swojej szkole miały również lekcję wychowania fizycznego. Była to inna, niespotykana i pełna wrażeń lekcja rekreacji ruchowej.W obydwu z nich brali udział także opiekunowie grupy. Po intensywnym wysiłku przyszedł czas na odpoczynek w Wiosce Świętego Mikołaja. Jak się okazało, zdążyliśmy jeszcze spotkać Mikołaja przed odjazdem do Laponii. Wręczył nam upominki, a następie udaliśmy się na obiad. Wyjazdowe popołudnie spędziliśmy na pieszej wędrówce po zwierzyńcu dolnym i na zimowym seansie w „Kinie Olafa”, po którym to wróciliśmy do busa, aby wyruszyć w powrotną podróż do szkoły.

            Dzień obfitował w mnóstwo wrażeń, nowych doświadczeń i zdobywania kolejnej porcji wiedzy. Razem spędzony czas dostarczył nam wiele radości oraz wpłynął na dobre relacji w naszej klasie.

            Opracowała:Elżbieta Sobaszek

          • SUPER BABCIE I DZIADKOWIE

          • 03.02.2022
          • Razem z dziadkiem i babcią skutecznie odganiają wszystkie smutki i to w ich towarzystwie nigdy nie jest nudno. Babcia to super kucharka, tak na pracach konkursowych swoich najbliższych przedstawiły Julia Kowalik i Zuzanna Pawełczak. Konkurs został zorganizowany przez CKiP Gminy Głusk. Spośród młodszych uczestników w wieku od 6 do 9 lat na drugą nagrodę zasłużyła Julia Kowalik, uczennica klasy 1b. W kategorii plastyków między 10 a 15 rokiem życia Zuzanna Pawełczak, uczennica klasy V zajęła 3-miejsce.

            GRATULUJEMY !!!

             

          • PODSUMOWANIE AKCJI "ILE WAŻY ŚWIĘTY MIKOŁAJ?"

          • 29.01.2022
          • W piątek- 28 stycznia dokonano ostatecznego przeliczenia bilonu zebranego w ramach akcji charytatywnej „ Ile waży Święty Mikołaj?”.

            Bilon : 1gr, 2gr, 5gr , 10gr, 20gr, 50gr, 1 zł, 2 zł, 5 zł zbierany był do oznaczonych słoików. Organizatorem akcji była Fundacja Szczęśliwe Dzieciństwo w Lublinie. Konkurs przeznaczony był dla burs, przedszkoli i szkół z całej Polski. W segregowaniu i przeliczaniu pieniędzy pomagali wolontariusze z naszej szkoły.

            Uwaga!!!!!!

            Zebraliśmy prawie 25 kg bilonu o łącznej wartości 360 zł 28 gr.

            W zbiórce prym wiodły nasze przedszkolaki oraz uczniowie z klas 1-3.

            Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do udziału w tej akcji, a jednocześnie wsparli wychowanków Fundacji.

             

            Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu:

            Agnieszka Niewinna

            Karolina Pilsak

            Opracowała: A. Niewinna

          • PRZERWA NA CZYTANIE

          • 20.12.2021
          • W ramach miesiąca bibliotek nasza szkoła wzięła udział w:

            II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwach "Przerwa na czytanie”

            Akcja czytelnicza zorganizowane została przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim.

            Do czytania przystąpili wszyscy obecni w tym dniu uczniowie i na tę okoliczność przynieśli do szkoły swoje ulubione książki. Czytaliśmy głośno lub cicho, w grupach lub indywidualnie.

            Książki czytane były w całej szkole w różnych miejscach, które każdy wybierał sobie według własnych chęci i potrzeb. Część dzieci czytała na korytarzach szkoły siedząc na ławkach lub na podłodze. Niektórzy czytali w bibliotece. Klasy młodsze czytały w salach na leżąco. Starsi uczniowie szkoły podstawowej czytali przedszkolakom. W tym niezwykłym dniu czytania książek niektórzy uczniowie chcąc nadać odpowiednią atmosferę i domowy klimat czytelniczy ubrani byli w piżamy. Do wspólnego czytania razem ze swoimi rodzinami przyłączyły się także osoby przebywające na kwarantannie i biorące udział w nauce zdalnej. Można podsumować

            , że każdy moment i każda godzina jest dobra na czytanie. Dzięki wspólnym tematom i zainteresowaniom czytelniczym nawiązały się nowe relacje i przyjaźnie. Możemy także pochwalić się większym powodzeniem szkolnej czytelni i biblioteki.

            Za udział w akcji czytelniczej uczestnicy otrzymali podziękowania w formie dyplomów.

            Opracowała: K.Pilsak

             


        •