• AKTUALNOŚCI

          • IX Diecezjalny Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę

          • 12.01.2021
          • 8 stycznia 2021 roku nastąpiło rozstrzygnięcie Konkursu na Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową organizowanego przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Niemcach. Zadaniem uczestników było wykonanie szopki bożonarodzeniowej oraz napisanie z pomocą rodziców szczegółowego opisu do wykonanej pracy. Z naszej szkoły udział w konkursie wzięły dwie uczennice z oddziału przedszkolnego "zeróweczki".  Wielkie brawa dla Leny Romanek, która zajęła 3 miejsce i dla Julii Kowalik, która zdobyła wyróżnienie! Bardzo gratulujemy dziewczynkom i życzymy dalszych sukcesów!

          • "Kartka z aniołem"

          • 08.01.2021
          • Zuzanna Pawełczak, uczennica klasy IV wzięła udział w konkursie plastycznym organizowanym przez CKiP Gminy Głusk. Głównym celem konkursu "Kartka z aniołem" było podtrzymywanie tradycji przekazywania świątecznych życzeń w tradycyjnej, papierowej formie.

            Spośród autorów w wieku od 10 do 15 lat, najciekawsza okazała się kartka Zuzanny za którą otrzymała pierwszą nagrodę. GRATULUJEMY!!1

          • ,,Mała książka wielki człowiek”

          • 02.12.2020
          • Kampania społeczna - ,,Mała książka wielki człowiek” w Publicznej Szkole Podstawowej im. K. Makuszyńskiego  w Prawiednikach została realizowana w dniach od 02 – 06.11.2020 r. Podczas zajęć w świetlicy szkolnej dzieci    z klasy pierwszej przez cały tydzień mogły dowiedzieć się jakie są zalety czytania książek. Pierwszaki wraz           z Panią odwiedzały bibliotekę szkolną, gdzie wspólnie czytali książki. W dniu 05 listopada 2020 r. , aby uczcić Między narodowy Dzień Postaci z Bajek uroczyście zostały wręczone Wyprawki Czytelnicze dla Pierwszoklasistów, które przekazał Instytut Książki w ramach ogólnopolskiej akcji. Książeczki wręczyła pierwszoklasistom p. Dyrektor Elżbieta Sobaszek i p. Wicedyrektor Katarzyna Michotka.

            Uczniowie w strojach bajkowych odbierali ,,Pierwsze abecadło” .Uroczystość była uwieńczeniem tygodnia bajek przeprowadzonego w Szkole.

             

          • NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

          • 11.11.2020
          •         Mimo, iż rzeczywistość za oknem trochę się zmieniła, to nie możemy zapominać o ważnych wydarzeniach z historii naszego kraju.

                 Dlatego zapraszamy do obejrzenia filmu z udziałem małych artystów, z oddziałów przedszkolnych. Dzieci poprzez śpiew, wiersze, rysunki wyraziły wdzięczność bohaterom tamtych czasów, uczciły odzyskanie przez Polskę niepodległości.

             

            „Pamiętajmy, że miłość do Ojczyzny to nie slogan,

            to dar, który należy pielęgnować

             i przekazywać następnym pokoleniom”

          • BAJKOWY DZIEŃ !

          • 06.11.2020
          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Ten dzień w naszej szkole obchodziły dzieci   z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie  z klas I-III. Były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Były muzyczne zgadywanki bajkowe, zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami.

          • Konkurs

          • 26.10.2020
          • Pszczoły znam i o nie dbam.

            Filip Chachuła uczeń klasy VI wygrał wojewódzki konkurs wiedzy ekologicznej "Pszczoły znam i o nie dbam", pokonując w finale ponad 120 rywali z około 50 szkół województwa lubelskiego.

            Celem konkursu była popularyzacja wśród uczniów klas IV - VI szkół podstawowych roli i znaczenia pszczoły miodnej dla środowiska naturalnego, a także edukacja ekologiczna i propagowanie postaw ekologicznych. W ten sposób organizatorzy rywalizacji chcą zachęcić młodych ludzi do obserwowania życia pszczół i ich zwyczajów, poszerzania wiedzy na temat roślin miododajnych, pszczelarstwa i znaczenia produktów pszczelich dla zdrowia człowieka oraz angażować szkoły do działań na rzecz ochrony środowiska.

            Oprócz niego naszą szkołę w etapie wojewódzkim reprezentowali - szóstoklasista Antoni Pawlak i uczennica klasy czwartej Klaudia Krzewińska.Szkolną koordynatorką konkursu była Katarzyna Michotka, a jego organizatorami - Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli we współpracy z samorządem województwa lubelskiego, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie.Wręczenie nagród odbędzie się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie, ale termin, ze względu na sytuację epidemiczną, jeszcze nie jest ustalony.

             

          • Otwarcie nowej pracowni chemicznej w ramach konkursu Radia RMF FM „Lepsze jutro z RMF FM”

          • 11.02.2020
          • Nowy rok szkolny jeszcze nie rozpoczął się na dobre, a w naszej szkole już tyle się dzieje.

            W piątkowy poranek – 6 IX – oprócz błękitnego nieba i uśmiechniętego słońca, przywitały nas przed szkołą żółte flagi, żółty namiot, a w szkole chorągiewki i balony w tych samych kolorach. Wszystkie miały logo Radia RMF FM. Dlaczego? W tym dniu nastąpiło uroczyste otwarcie pracowni chemicznej, którą w ubiegłym roku szkolnym otrzymaliśmyw ramach konkursu „Lepsze jutro z RMF FM”.

            Od rana w szkole była wrzawa – ekipa radiowa przygotowywała się do wejść na żywo i dekorowała szkołę, wspólnie z przedstawicielami „Nowej Szkoły”, rodzice przynosili i kroili przepyszne ciasta, a na sali trwały ostatnie próby. Około godziny 9.00 goście zaczęli schodzić się w progi naszej Szkoły, a dzieci z utęsknieniem czekały rozpoczęcia. Gdy przedstawiciele władz Radia RMF FM i naszej gminy zasiedli w pierwszych rzędach, rozpoczęliśmy uroczystość.

            Ada – uczennica kl. VIII – będąca konferansjerką, na początku zaprosiła Zuzię z kl. III. Zaśpiewała Ona piosenkę o szkole. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor naszej Szkoły, a w trakcie Jej wystąpienia zostały wręczone kwiaty dla przedstawicieli „RMF FM”, Firmy „Nowa Szkoła” i p. Katarzyny Michotki, która miała swój wkład w wygraną. Osoby z zewnątrz otrzymały podziękowania i kwiaty, na których znalazł się wiersz, napisany specjalnie na ten wyjątkowy dzień.

            Kolejną niespodzianką był układ choreograficzny, który zaprezentowali uczniowie kl. III, VI, VII. Ukazał on w bardzo lapidarny sposób historię otwarcia nowej sali lekcyjnej. Potem przyszedł czas na zaprezentowanie wiersza ułożonego na ten dzień oraz wykonanie piosenki przez uczennicę kl. VIII – Martę. O 11.00 nastąpiło uroczyste otwarcie sali. Był to też czas na kilka eksperymentów chemicznych. Część oficjalna została zakończona konkursem biologiczno – chemicznym dla uczniów. Po tej dość dużej dawce wrażeń wszyscy udali się na obiad, po którym czekały słodkości, popcorn i tort od Radia RMF FM, którego krojenie było transmitowane na antenie Radia RMF FM. Kiedy goście rozjechali się, nasi uczniowie mieli czas na świętowanie tego dnia w formie zabaw animacyjno – sportowych na świeżym powietrzu.

            Ten dzień przyniósł wiele wrażeń. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tak wyjątkowym i niecodziennym wydarzeniu. Ktoś kiedyś powiedział, że „Dobry dzień to taki, kiedy przed snem wspominasz, a nie marzysz”. Dzięki Radiu RMF FM i Firmie „Nowa Szkoła” nasz dzisiejszy dzień stał się dobry – nie będziemy już przed snem marzyli o nowej pracowni chemicznej, a wspominali jej otwarcie i z niecierpliwością wyczekiwali jutra, kiedy rozpoczniemy w niej naukę. Z całą pewnością będzie to LEPSZE JUTRO dzięki Radiu RMF FM i Firmie „Nowa Szkoła”.

            Elżbieta Sobaszek

            P.S.

            Z tej wyjątkowej okazji powstał wiersz, które lekturę polecam ...

            „RMF FM”

             

            Gdy rok temu z wakacji do szkoły wszyscy wrócili,

            o nowych doświadczeniach edukacyjnych marzyli.

             

            Dyrekcja i nauczyciele ciepło nas przywitali,
            w kolejną szkolną podróż serdecznie zapraszali.

             

            Jesienią wszystkim do nauki pomagali się wdrożyć,

            czytać, pisać, rozmawiać nauczali i … mnożyć.

             

            Starsi uczniowie w świat różnych przedmiotów zostali zabrani,
            aby swoją wiedzę, talenty i kompetencje rozwijali.

             

            Na językach obcych komunikować się uczyli
            i poznawali historię krajów, w których jeszcze nie byli.

             

            Matematyka w wiedzę o cyfrach wyposaża,
            więc na brak takiej wiedzy nikt się nie naraża,
            aby w przyszłości kompetencji nie brakowało,
            z dnia na dzień wiedzy matematycznej przybywało.

             

            Na języku polskim wrażliwości nas uczono,
            aby nie być na bakier z polską naszą mową.

             

            Kolejni nauczyciele, na poszczególnych przedmiotach wiedzę dużą nam dawali,
            aby żakowie czerpali, czerpali, czerpali.

             

            Uczniów mamy ambitnych,
            nauczycieli doskonałych,
            oczekiwań dużo,
            ciekawości poznawczej wiele,
            oczekujemy więc oferty edukacyjnej,
            jakiej w polskich szkołach niewiele.

            Prócz czytania, pisania, ciała trenowania,
            w świat doświadczeń, empirii, ochotę przenieść się mamy,
            lecz pracowni, zaplecza ku temu nie mamy.

             

            „Do kogo się zwrócić?” – uczniowie myśleli.

            Głowę łamali: „Co zrobić?”, bo pracownię chemiczną mieć chcieli.

             

            W końcu z propozycji Radia RMF FM skorzystali

            i w akcji „Lepsze jutro” marzenie opisali.

             

            Na wiosnę wiadomość radosna została przekazana,
            że pracownia chemiczna jest nam przypisana.

             

            Jako jedna z pięciu szkół w Polsce
            prawiednicka podstawówka została wybrana
            i nagroda w wakacje uczniom przekazana.

             

            Od nowego roku eksperymentować możemy,
            z kwasami jednak ostrożni będziemy.

             

            Bezpieczeństwo, wrażenia i kompetentna wiedza, to nie głowa nasza,

            bo nauczyciel od chemii w tej szkole pierwsza klasa.

             

            Pani Katarzyna wiedzy i pomysłów tak dużo posiada,
            że każdej lekcji wartki tok nada.

             

            Ekipie Radia RMF FM za spełnienie marzenia serdecznie dziękujemy,
            lepszego jutra dla nas i młodszych uczniów chcemy.

             

            Gdy, Droga Redakcjo, do następnych akcji szkół będziecie szukali,
            pamiętajcie o tych, którzy Was już zapraszali.

             

            Do Naszej Szkoły drzwi otwarte mamy
            i do obejrzenia pożytków z pracowni zapraszamy.

             

            Autor: Elżbieta Sobaszek

             

        •